REGULAMIN CMENTARZA
Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Teratynie
Na podstawie art. 2 i art. 45 ust awy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2013 r poz. 1169, ze zmianami) w związku z art. 8 ust. 3 art. 23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 roku (Dz. U. nr 51 poz. 318) przy zachowaniu ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2011 roku, nr 118 poz. 687, ze zmianami) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 roku w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. nr.48 póz. 284), stanowi się, co następuje:
- l Przepisy ogólne
- Cmentarz rzymsko-katolicki w Teratynie jest cmentarzem wyznaniowym Kościoła Katolickiego, przeznaczonym do pochówku wiernych Parafii i innych osób w tym spoza Parafii (za zgodą proboszcza), które wyrażą wole pochowania na nim z poszanowaniem jego charakteru. Kościół Katolicki pełni na nim swa misję i sprawuje kult publiczny w granicach wyznaczonych przez prawo kościelne, a potwierdzonych przez prawo powszechne, w szczególności przez Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską.
- Właścicielem Cmentarza jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Teratynie, na której spoczywa obowiązek zachowania katolickiego charakteru cmentarza i jego utrzymania zgodnie z przeznaczeniem. Parafię reprezentuje Proboszcz do którego należy prowadzenie dokumentacji cmentarza zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w tym prowadzenie Księgi zmarłych oraz Księgi cmentarnej zgodnie z inwentaryzacją cmentarza.
- Czynności zarządu i bieżącą administrację wykonuje Administrator Cmentarza Parafii – Pan Andrzej Dębczak („Usługi pogrzebowe Andrzej Dębczak”) działający w imieniu i na rzecz Parafii, do którego zadań w szczególności należy:
- przydzielanie miejsca do urządzenia grobu oraz sprawowanie nadzoru nad jego urządzeniem,
- obsługa pogrzebów oraz piecza nad godnym i spokojnym przebiegiem uroczystości pogrzebowych
- przyjmowanie opłat cmentarnych za użytkowanie miejsc grzebalnych oraz innych opłat związanych z funkcjonowaniem cmentarza,
- utrzymywanie porządku,
- konserwacja urządzeń infrastruktury technicznej cmentarza, obiektów małej architektury oraz budynków gospodarczych.
- wykonanie czynności administracyjnych związanych ze zgłoszeniem usługi pogrzebowej przez firmę pogrzebową.
- Środki na utrzymanie cmentarza pozyskiwane są z opłat cmentarnych.
- Parafia jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na cmentarzu. Za właścicieli nagrobków uważa się dysponentów grobów.
- Wobec osób nie stosujących się do Regulaminu będą stosowane środki prawne i administracyjne.
- Poza usługami pogrzebowymi pozostałe czynności związane z pogrzebem mają charakter religijny i stanowią posługę duszpasterską.
- Usługi pogrzebowe wykonuje Administrator Cmentarza Parafii lub zewnętrzna firma pogrzebowa wybrana przez rodzinę zmarłego.
- 2 Postanowienia porządkowe.
- Na cmentarzu parafialnym prochy ludzkie po kremacji należy pochować w urnie. Nie wolno rozsypywać na cmentarzu prochów ludzkich po spopieleniu.
- Pochowanie na cmentarzu osoby zmarłej lub ekshumowanej z innej parafii wymaga zgody proboszcza zarządzającego cmentarzem oraz zgłoszenia w kancelarii o dokonanym fakcie.
- Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do poszanowania świętości miejsca, zachowania ciszy i szacunku należnego osobom zmarłym oraz dbania o czystość i porządek.
- Cmentarz jest otwarty dla odwiedzających codziennie. Bramy od strony drogi Chełm-Hrubieszów oraz od strony drogi Teratyn-Miedniki pozostaje zamknięta z otwartą furtką.
- Administrator cmentarza Parafii nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, dzikich zwierząt, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru, a także za szkody wynikające z zaniedbania lub zaniechania.
- Na terenie Cmentarza obowiązuje ścisła segregacja śmieci według opisanych pojemników i kontenerów.
- Na terenie cmentarza zakazuje się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
- zaśmiecania terenu w tym wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone,
- wyrzucania do pojemników na śmieci plastikowych, sztucznych wieńców, kamionkowych donic i zniczy oraz podstaw bukietów wypełnionych cementem. Wszystkie wymienione odpady należy zabierać z cmentarza ze sobą.
- przebywania w stanie nietrzeźwym, spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających, palenia papierosów.
- niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych,
- niszczenia lub samowolnego przemieszczania elementów małej architektury,
- wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych, wyrzucania śmieci nie pochodzących z cmentarza, wypalania śmieci,
- prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek.
- zabudowania grobu wykraczającego poza powierzchnię miejsca grzebalnego, ustawiania ławek, ogrodzeń, sadzenia drzew i krzewów, utwardzania ziemi wokół miejsc grzebalnych itp. bez zgody Administratora Cmentarza Parafii.
- handlowania i zarobkowania bez zgody Administratora Cmentarza Parafii,
- usuwania lub niszczenia tablic i napisów znajdujących się na grobach,
- zabierania wszelkiego rodzaju roślin, kwiatów naturalnych i sztucznych, wiązanek i zniczy z cudzych grobów,
- wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko – budowlanych do pojemników ustawionych na cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie;
- innych zachowań uwłaczających godności miejsca.
- Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych wyniku wykonywania prac. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
- Kształt nagrobków, pomników i grobowców, znajdujące się na nich napisy i użyta symbolika nie mogą naruszać wyznaniowego charakteru cmentarza.
- W przypadku powstania zniszczeń lub uszkodzeń pomnika dysponent grobu jest wzywany do wykonania naprawy w terminie określonym w wezwaniu. Jeżeli naprawa nie zostanie wykonana Administrator Cmentarza Parafii jest upoważniony do zlecenia rozebrania pomnika, a dysponent grobu nie ma prawa do odszkodowania.
- Administrator Cmentarza Parafii załatwia wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem Cmentarza oraz pobiera opłaty.
- Administrator cmentarza Parafii ma prawo kontroli na terenie cmentarza pojazdów i osób oraz przewożonych i przenoszonych materiałów i sprzętu.
- Firmy pogrzebowe i kamieniarskie mają wstęp do wszelkiej działalności na terenie Cmentarza po zgłoszeniu usługi Administratorowi cmentarza Parafii i uiszczeniu opłaty.
- 3 Rodzaje miejsc pochówku.
- Na Cmentarzu mogą być następujące miejsca pochówku:
- grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami i zasypuje wydobytą z tego dołu ziemią.
- grób murowany (grobowiec) stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę z ciałem osoby zmarłej, szczątki osób ekshumowanych z innych miejsc pochówku lub urnę z prochami, nad którymi wykonane jest sklepienie.
- Istnieje możliwość chowania ciał zmarłych w grobach wielopoziomowych (groby głębinowe) przy zachowaniu przepisów prawa.
- Kolumbarium, miejsce na pochówek Urny z prochami.
- 4. Prawo pochowania i dysponent grobu.
- Każdy grób powinien mieć dysponenta, który podaje dane kontaktowe. Jego adres i dane kontaktowe służą w celu wzajemnej komunikacji z Właścicielem i Administratorem cmentarza.
- Dysponent grobu w momencie dysponowania grobem jest jedyną osobą, która może rościć sobie prawa do grobu, chyba że upoważni do tego inne osoby, co poświadcza w formie pisemnej u Administratora Cmentarza Parafii, przy czym jeden egzemplarz oświadczenia woli zostaje u Właściciela Cmentarza Parafii, a drugi otrzymuje dysponent grobu.
- Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest imienne pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat za grób, wystawione dysponentowi przez Administratora Cmentarza Parafii lub pisemny dokument złożony w kancelarii parafialnej.
- W przypadku śmierci dysponenta grobu oraz w sytuacji, gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, lub innego członka rodziny.
- Dysponent grobu jest uprawniony do zrzeczenia się prawa do miejsca grzebalnego na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej pochowanej w danym grobie. Zrzeczenia można dokonać tylko w formie pisemnej u Administratora Cmentarza Parafii.
- 5. Opłaty.
- Na cmentarzu obowiązują opłaty. Administrator Cmentarza Parafii pobiera opłaty związane z zarządzaniem Cmentarzem. Wpływy są przeznaczone na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza jak koszty: wywozu i składowania śmieci, utrzymania porządku na Cmentarzu, na opłaty za wodę, energię elektryczną, ubezpieczenie Cmentarza itp.
- W szczególności opłaty są pobierane z tytułu:
- pokładnego,
- prolongaty (odnowienia prawa do dysponowania grobem)
- rezerwacji miejsca,
- stawiania nowego pomnika lub wymiany starego pomnika,
- prac wykonywanych na cmentarzu
- opłaty administracyjne za czynności Administratora cmentarza Parafii polegające w szczególności na: lokalizacji grobu, ustaleniu prawa do grobu, rejestracji pogrzebu lub ekshumacji w Księdze zmarłych i Księdze cmentarnej, udostępnieniu terenu cmentarza dla wykonania usługi pogrzebowej lub robót i wydaniu stosownego zezwolenia.
- W przypadku grobów wielopoziomowych (głębinowych) opłaty związane z rezerwacją i prolongatą pobierane są jak za groby zwykłe (pojedyncze).
- Pokładne jest pobierane przy każdym pochówku.
- W przypadku pochówku szczątków osób ekshumowanych z innego cmentarza stosuje się te same opłaty, co w przypadku innych pochówków.
- Administrator Cmentarza Parafii potwierdza każde pobranie opłaty odpowiednim dokumentem. Pobrane opłaty będą wpłacane na konto bankowe Parafii.
- 6. Pokładne.
- Pokładne to opłata uiszczana w chwili powstania nowego grobu lub użycia miejsca w grobie głębinowym i grobie murowanym, przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 lat, w tym także do stawiania nagrobków za zgodą Administratora Cmentarza Parafii.
- W przypadku grzebania ciała jednej osoby i wyrażenia chęci zarezerwowania miejsca obok na pochowanie w przyszłości (np. współmałżonka) wraz z pokładnym należy pokryć koszt rezerwacji miejsca.
- 7. Prolongata (ponowienie).
- Prolongata to ponowna opłata za prawo do użytkowania miejsca na cmentarzu, składana po upływie 20 lat od dnia pochówku w danym miejscu.
- Minimalny okres prolongaty wynosi 20 lat. Istnieje możliwość ponawiania prolongat po upływie poprzedniego okresu.
- 8. Rezerwacja miejsca na cmentarzu.
- Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na cmentarzu na zasadach takich jak w przypadku pokładnego.
- Przy pochówku osoby, która ma miejsce zarezerwowane, pobiera się pokładne za 20 lat, odliczając kwotę należną za lata, które jeszcze nie upłynęły, a już zostały opłacone przy rezerwacji miejsca.
- 9. Likwidacja grobu.
- Groby mogą być likwidowane na wniosek dysponenta grobu po 20 latach od ostatniego pochówku lub przez Administratora Cmentarza Parafii w związku z wygaśnięciem terminów rezerwacji i prolongat.
- W przypadku nie uiszczenia opłaty w terminach określonych w §§ 7-9 mniejszego Regulaminu grób kwalifikuje się do likwidacji, co jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją pisemną umieszczoną na grobie, na co najmniej 12 miesięcy przed terminem jego likwidacji.
- Pomnik zdjęty z likwidowanego grobu zostaje odłożony na specjalne składowisko, gdzie w ciągu 6 miesięcy może być odebrany przez dysponenta grobu. Po tym terminie Administrator Cmentarza Parafii może poddać go utylizacji bez prawa do odszkodowania dla dysponenta grobu.
- Z zakresu czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
- 11. Stawianie nowych i wymiana starych pomników.
- Na wszystkie prace wykonawcy winni mieć pisemne pozwolenie wydane przez Administratora Cmentarza Parafii. Prace prowadzone bez pozwolenia uważa się za prace nielegalne.
- Elementy starego pomnika należy na własny koszt usunąć z Cmentarza. Zabrania się wrzucania tych elementów do cmentarnego śmietnika, zakopywania w grobie bądź ich porzucania na terenie cmentarza lub przy cmentarzu.
- 12. Ekshumacja
- Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie:
- na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
- na zarządzenie prokuratora lub sądu.
- Ekshumacje na terenie cmentarza dokonuje wyłącznie Administrator cmentarza, lub osoba/firma, która uzyska zgodę od Administratora.
- O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na piśmie Administratora cmentarza Parafii na minimum trzy dni przed ustalonym terminem.
- Po dokonaniu ekshumacji z grobu do grobu lub z innego cmentarza na nasz cmentarz Rodzina ma 2 tygodnie na poinformowanie o zaistniałym fakcie Proboszcza parafii w celu dokonania stosownych adnotacji w księgach cmentarnych. Nie dopełnienie tego obowiązku skutkuje konsekwencjami prawnymi.
- 13. Postanowienia końcowe.
- Regulamin niniejszy przyjęto dnia 1 czerwca 2024 r.
- W sprawach nieuregulowanych Regulaminem stosuje się przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kodeksu Cywilnego oraz przepisy wykonawcze do wymienionych ustaw.
- Wszelkie sprawy sporne rozstrzyga właściciel cmentarza.
- Klucze do bram znajdują się u Administratora cmentarza i w Parafii.